Home | Contact
     ISSN 2149-2042
     e-ISSN 2149-4606
 
 
 
Volume : 34 Issue : 2 Year : 2019Current Issue Archive Popular Articles Ahead of Print
Index
Membership
Applications 
  Quick SearchIdiopathic anaphylaxis: Diagnosis and Treatment. [Medeniyet Med J]
Medeniyet Med J. 2018; 33(4): 326-335 | DOI: 10.5222/MMJ.2018.89847  

Idiopathic anaphylaxis: Diagnosis and Treatment.

Öner Özdemir
Sakarya University, Medical Faculty, Research And Training Hospital, Pediatric Allergy- Immnunology, Sakarya, Turkey.

Anaphylaxis is a life-threatening disorder that typically occurs as a result of involvement of a few systems (e.g. dermatologic, respiratory, cardiovascular or gastrointestinal) with different symptoms. It usually happens abruptly after contacting with a known or an unknown allergen. Anaphylaxis can, nevertheless, take place without any particular precipitant, reason or occasion, and this well-known type of disorder has been named as idiopathic anaphylaxis. The diagnosis of idiopathic anaphylaxis is made following an accurate allergic assessment and elimination of any offensive agent. Idiopathic anaphylaxis has been currently defined in children and adults, and growing reports of patients are being observed globally. Idiopathic anaphylaxis is potentially lethal; typifies an origin of main health care expenses, brings anxiety to the patient and family, although it is manageable by correct therapeutic maneuvers. Since it is a corticosteroid- responsive disorder, it may have an immunological pathogenesis. Certain therapeutic regimes have been proven to be helpful in prophylactic treatment of idiopathic anaphylaxis. In the gathered data of idiopathic anaphylaxis cases in the literature, there have been a few fatalities described.

Keywords: idiopathic anaphylaxis, mast cell, tryptase, immunoglobulin E, ketotifen


İdiopatik Anafilaksi: Tanı ve Tedavi.

Öner Özdemir
Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi, Eğitim Ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Alerji Ve İmmünoloji Bilim Dalı, Sakarya, Türkiye

Anafilaksi tipik olarak değişik semptomlarla deri, solunum, kardiyovasküler veya gastrointestinal gibi birden fazla sistemin tutulumuyla meydana gelen ve yaşamı tehdit edici bir hastalıktır. Anafilaksi genelde bilinen veya bilinmeyen bir alerjene temas sonrası aniden kendini gösterir. Bununla beraber bilinen bir tetikleyici, neden veya olay olmadan da meydana gelebilir ve bu iyi bilinen tipi idiopatik anafilaksi olarak adlandırılır. İdiopatik anafilaksi uygun bir alerjik değerlendirme sonucu ve provokatif tetikleyicinin dışlanmasıyla teşhis edilir. İdiopatik anafilaksi günümüzde çocuk ve erişkinlerde tanımlanmış ve artan oranda vakalar tüm dünyada görülmektedir. İdiopatik anafilaksi uygun tedavi rejimleriyle kontrol edilebilmesine rağmen, potansiyel olarak ölümcül, majör sağlık harcamasının bir kaynağını temsil eder, hasta ve ailede anksiyeteye neden olur. Kortikosteroide cevaplı bir hastalık olması hastalığın immünolojik bir patogenezi olabileceğini düşündürür. Profilaksi yönetiminde kullanılan tedavi rejimlerinin etkin olduğu gösterilmiştir. İdiopatik anafilaksi vakalarının literatürdeki derlenmiş verilerinde birkaç ölüm vakası bildirilmiştir.

Anahtar Kelimeler: idiopatik anafilaksi, mast hücresi, triptaz, immunoglobulin E, ketotifen


Öner Özdemir. Idiopathic anaphylaxis: Diagnosis and Treatment.. Medeniyet Med J. 2018; 33(4): 326-335

Corresponding Author: Öner Özdemir, Türkiye


TOOLS
Full Text PDF
Print
Download citation
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
Share with email
Share
Send email to author

Similar articles
PubMed
Google Scholar

 

  Copyright © 2019 MEDJ All Rights Reserved