Home | Contact
     ISSN 2149-2042
     e-ISSN 2149-4606
 
 
 
Volume : 38 Issue : 4 Year : 2023Current Issue Archive Popular Articles Ahead of Print
Index

Membership
Applications 
Frequently Used Herbal Teas During Pregnancy – Short Update [Medeniyet Med J]
Medeniyet Med J. 2020; 35(1): 55-61 | DOI: 10.5222/MMJ.2020.69851  

Frequently Used Herbal Teas During Pregnancy – Short Update

Berna Terzioğlu Bebitoğlu
İstanbul Medeniyet University, School Of Medicine, Department Of Medical Pharmacology

The prevalence of herbal medicine use during pregnancy is varying, depending upon the geographical location and socio-cultural factors. In a belief of “being natural is safe”, use of herbs and herbal products became popular worldwide and used more frequently including pregnancy period. The potential unwanted effects of any substance is more important during pregnancy period, because the rapidly growing fetus is vulnerable to be affected in growth and division at cellular level. As with medicines, herbal products must at least interact with a component of the organism at the molecular level in order to exert a response. Herbal preparations most commonly used during pregnancy were teas or infusions (hot-water extracts of dried herbs) which usually have the lowest concentrations and contain the least amount of compounds. The purpose of this review is to summarize the herbs that are most commonly used as "herbal teas" during pregnancy and their potential toxic effects to highlight the importance of caution.

Keywords: herbal product, herbal tea, pregnancy


Gebelikte Sıklıkla Kullanılan Bitkisel Çaylar – Kısa Derleme

Berna Terzioğlu Bebitoğlu
İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı

Hamilelikte bitkisel ürün kullanımın prevalansı coğrafya ve sosyo-kültürel faktörlere bağlı olarak, değişmektedir. “Doğal olan güvenlidir” inancıyla, bitkiler ve bitkisel ürünlerinin kullanımı dünya genelinde popüler hale gelmiştir ve hamilelik dönemi dahil sıklıkla kullanılmaktadır. Herhangi bir maddenin özellikle de hamilelik döneminde olası istenmeyen etkileri önemlidir, çünkü hızlı büyüyen fetüsün hücresel gelişimi ve hücre bölünmesi etkilenmeye açıktır. Bir bitkisel ürünün yanıt oluşturabilmesi için, bir ilacın yanıt oluşturması gibi, ürünün organizmanın bir bileşeni ile moleküler seviyede etkileşime girmesi gereklidir. Hamilelikte en sık kullanılan bitkisel preparatlar, genellikle en düşük konsantrasyonlara sahip olan ve en az miktarda bileşik içeren çaylar veya infüzyonlardır (kurutulmuş otların sıcak su özleri). Bu derlemenin amacı, hamilelikte en sık kullanılan, bitkisel çay olarak tüketilen bitkilerin olası toksik etkilerini özetleyerek kullanımında dikkatli olunması gerektiğinin önemini vurgulamaktır.

Anahtar Kelimeler: bitkisel ürün, bitkisel çay, gebelik


Berna Terzioğlu Bebitoğlu. Frequently Used Herbal Teas During Pregnancy – Short Update. Medeniyet Med J. 2020; 35(1): 55-61

Corresponding Author: Berna Terzioğlu Bebitoğlu, Türkiye


TOOLS
Full Text PDF
Print
Download citation
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
Share with email
Share
Send email to author

Similar articles
PubMed
Google Scholar

 

  © 2021 MEDJ