Home | Contact
     ISSN 2149-2042
     e-ISSN 2149-4606
 
 
 
Volume : 39 Issue : 2 Year : 2024Current Issue Archive Popular Articles Ahead of Print
IndexMembership
Applications


 
Body mass index in parkinsin disease and the relationship with osteoporosis [Medeniyet Med J]
Medeniyet Med J. 2014; 29(3): 149-153 | DOI: 10.5222/J.GOZTEPETRH.2014.149  

Body mass index in parkinsin disease and the relationship with osteoporosis

Sennur Delibaş Katı1, Aslı Ece Çilliler2, Hayat Güven2, Selim Selçuk Çomoğlu2
1Canakkle Can State Hospital
2Ankara Yildirim Beyazit Training and Research Hospital, Department Of Neurology

Parkinson’s disease (PD) is a progressive neurogedenerative disorder caused by both genetic and environmental factors which end up in dopaminergic neuron damage at substantia nigra resulting in motor and non motor symptoms (1- 15). Because of the old age, movement disability and feding problems, PD patients have a tendency for osteoporosis (16-27). Some gastrointestinal problems in Parkinson’s disease starting with swallowing problems cause low body mass index which is a risk factor for osteoporosis.
In countries with relatively higher percentage of older populations such as Turkey, chronic diseases and related conditions ruin the life quality, increase the need of caregivers and high costs. The factors which cause osteoporotic fractures in the PD patients with high risk of falls should be revealed in order to prevent these complications.

Keywords: Parkinson’s disease, osteoporosis, low body mass index


Parkinson hastalığında beden kitle indeksi ve osteoporozla ilişkisi

Sennur Delibaş Katı1, Aslı Ece Çilliler2, Hayat Güven2, Selim Selçuk Çomoğlu2
1Çanakkale Çan Devlet Hastanesi
2Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniği

Parkinson hastalığı (PH) genetik ve çevresel faktörlerin ortaklaşa neden olduğu beyinde substantia nigradaki dopaminerjik nöron harabiyetine bağlı gelişen motor ve motor olmayan bulguların bir arada bulunabildiği ilerleyici bir nörodejeneratif hastalıktır (1-15). Hastaların ileri yaşta olması, hareket güçlüğü bulunması ve zaman içinde oluşan beslenme sorunları nedeniyle osteoporoza yatkınlık oluşabilmektedir (16-27). Parkinson hastalığında yutmadan başlayarak sindirimi etkileyen birtakım mekanizmalar nedeniyle beden kitle indeksi düşük olmakta, bu da osteoporoza yol açmaktadır.
Artan yaşlı nüfusu olan Türkiye gibi toplumlarda kronik hastalıklar ve bunların yol açtığı ek sorunlar yaşam kalitesini bozmakta, bakıcı yükünü artırmakta ve yüksek maliyete yol açmaktadır. Bu nedenlerle Parkinson hastalarının da düşme riskinin de artmış olması nedeniyle osteoporoza bağlı oluşabilecek kırık gibi komplikasyonların önlenmesi ve buna yol açabilecek nedenlerin daha iyi ortaya konması gerekir.

Anahtar Kelimeler: Parkinson hastalığı, osteoporoz, düşük beden kitle indeksi


Sennur Delibaş Katı, Aslı Ece Çilliler, Hayat Güven, Selim Selçuk Çomoğlu. Body mass index in parkinsin disease and the relationship with osteoporosis. Medeniyet Med J. 2014; 29(3): 149-153

Corresponding Author: Sennur Delibaş Katı, Türkiye


TOOLS
Full Text PDF
Print
Download citation
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
Share with email
Share


Similar articles
PubMed
Google Scholar

 

  © 2024 MEDJ